Plugins - Admin Columns - Stable (latest release) - en to fa translation catalogue (115 entries)

en: Custom Fields
fa: فیلدهای اضافی

en: Edit columns
fa: ویرایش ستون ها

en: Upgrade
fa: به روزرسانی

en: Get this add-on
fa: دریافت این افزودنی

en: Download & Install
fa: دانلود و نصب

en: Activate
fa: فعال

en: Installed
fa: نصب شده

en: Deactivate
fa: غیرفعال

en: Active
fa: فعال

en: Add Column
fa: ستون جدید

en: Check the <strong>Help</strong> section in the top-right screen.
fa: قسمت <strong>راهنما</strong> را در بالای صفحه بررسی کنید.

en: Support
fa: پشتیبانی

en: Get Admin Columns Pro
fa: خرید نسخه حرفه ای

en: Store settings
fa: ذخیره تنظیمات

en: Add-ons
fa: افزودنی ها

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Restore default settings
fa: بازسازی تنظیمات پیش فرض

en: This will delete all column settings and restore the default settings.
fa: این کار تمام تنظیمات را حذف و به حالت پیش فرض در خواهد آورد.

en: Restore Settings
fa: بازنشانی تنظیمات

en: Customize your Admin Columns settings.
fa: دلخواه سازی تنظیمات افزونه

en: General Settings
fa: تنظیمات عمومی

en: Value: Can be either a string or array. This will display a count of the number of times the meta key is used by the item.
fa: مقدار: می تواند متن یا آرایه باشد. تعداد دفعات استفاده از meta key های آیتم را نمایش می دهد.

en: Value: Can be unix time stamp or a date format as described in the <a href='%s'>Codex</a>. You can change the outputted date format at the <a href='%s'>general settings</a> page.
fa: مقدار: باید زمان تاریخ سیستم یونیکس یا تاریخ قالب بندی شده باشد که در <a href='%s'>راهنما</a> شرح داده شده. می توانید خروجی تاریخ را از <a href='%s'>تنظیمات همگانی</a> تغییر دهید.

en: Value: Integers only.<br/>If you have the 'sorting addon' this will be used for sorting, so you can sort your posts on numeric (custom field) values.
fa: مقدار: فقط عددی. <br/> اگر از افزونه 'مرتب سازی' استفاده کنید، از این مقدار برای مرتب سازی استفاده خواهد شد. می توانید نوشته هایتان را یک مقدار عددی (زمینه دلخواه) مرتب سازی کنید.

en: Value: This will show the first 20 words of the Post content.
fa: مقدار: بیست کلمه ابتدای متن را نشان خواهد داد.

en: By clicking on the triangle you will see the column options. By using the draggable slider you can set the width of the columns in percentages.
fa: با کلیک روی مثلث تنظیمات ستون را مشاهده خواهید کرد. به کمک جابجایی اسلایدر می توانید عرض هر ستون را به صورت درصد مشخص کنید.

en: Change column width
fa: تغییر عرض ستون

en: By clicking on the triangle you will see the column options. Here you can change each label of the columns heading.
fa: با کلیک روی مثلث می توانید تنظیمات ستون را مشاهده فرمایید. در اینجا می توانید برچسب هر ستون را تغییر دهید.

en: Change label
fa: تغییر برچسب

en: By dragging the columns you can change the order which they will appear in.
fa: با گرفتن و کشیدن ستون ها می توانید ترتیب نمایش آنها را تغییر دهید.

en: Change order
fa: تغییر ترتیب

en: Basics
fa: مقدمات

en: This plugin is for adding and removing additional columns to the administration screens for post(types), pages, media library, comments, links and users. Change the column's label and reorder them.
fa: این افزونه برای ایجاد ستون های دلخواه و یا حذف آنها و مرتب سازی و همچنین تغییر نام آنها در نوشته ها و برگه ها ، رسانه ها ، نظرات، لینک ها و کاربران طراحی شده است.

en: Overview
fa: مرورکلی

en: %s column is already present and can not be duplicated.
fa: %s ستون موجود است و نمی توان آنها را تکثیر کرد.

en: Admin Columns Settings
fa: تنظیمات ستون ها

note: Plugin Name of the plugin
en: Admin Columns
fa: تنظیمات ستون ها

en: Find out more
fa: اطلاعات بیشتر

en: This is the name which will appear as the column header.
fa: این نامی است که در تیتر ستون دیده می شود.

en: Label
fa: برچسب

en: Choose a column type.
fa: انتخاب نوع ستون

en: First and Last Name
fa: نام و نام خانوادگی

en: User Email
fa: ایمیل کاربر

en: User Login
fa: نام کاربری

en: Last Name
fa: نام خانوادگی

en: First Name
fa: نام

en: Display Name
fa: نام عمومی

en: After
fa: بعد

en: Before
fa: قبل

en: width
fa: عرض

en: Custom
fa: دلخواه

en: This will determine how the date will be displayed.
fa: چگونگی نمایش تاریخ را مشخص می کند.

en: Date Format
fa: قابل تاریخ

en: Large
fa: بزرگ

en: Medium
fa: متوسط

en: Thumbnail
fa: بند انگشتی

en: Registered
fa: ثبت نام شده

en: Post Type
fa: نوع نوشته

en: Post Count
fa: تعداد نوشته

en: Nickname
fa: لغب

en: Remove
fa: حذف

en: User ID
fa: شناسه کاربر

en: Taxonomy
fa: طبقه بندی

en: Sticky
fa: سنجاق شده

en: Status
fa: وضعیت

en: Slug
fa: نامک

en: Roles
fa: نقش ها

en: Permalink
fa: پیوندیکتا

en: Parent
fa: مادر

en: Page Template
fa: قالب صفحه

en: Post Format
fa: قالب نوشته

en: Featured Image
fa: تصویر شاخص

en: Select which comment status you like to display.
fa: مشخص کنید چه نوع نظراتی مایلید نمایش داده شود.

en: Comment status
fa: وضعیت نظر

en: Spam
fa: جفنگ

en: Pending
fa: منتظر

en: Total
fa: مجموع

en: Width
fa: عرض

en: Height
fa: ارتفاع

en: Title
fa: تیتر

en: Shutter Speed
fa: سرعت شاتر

en: Focal Length
fa: فاصله کانونی

en: Timestamp
fa: زمان

en: Camera
fa: دوربین

en: Credit
fa: اعتبار

en: Aperture
fa: دیافراگم

en: Dimensions
fa: ابعاد

en: Caption
fa: عنوان

en: Available Sizes
fa: اندازه های موجود

en: View
fa: نمایش

en: Trash
fa: زباله دان

en: Description
fa: توضیحات

en: This will determine how the value will be displayed.
fa: نمایانگر این موضوع که مقادیر چگونه نمایش داده خواهند شد.

en: Field Type
fa: نوع فیلد

en: Multiple Values
fa: چندین مقدار

en: Image
fa: تصویر

en: Excerpt
fa: چکیده

en: Counter
fa: شمارنده

en: Color
fa: رنگ

en: Default
fa: پیش فرض

en: Custom Field
fa: زمینه دلخواه

en: Type
fa: نوع

en: In Reply To
fa: در پاسخ به

en: Date
fa: تاریخ

en: Date GMT
fa: تاریخ مرجع

en: Author
fa: نویسنده

en: Author IP
fa: آی پی نویسنده

en: Avatar
fa: آواتار

en: Approved
fa: تایید شده

en: Agent
fa: مرورگر

en: Edit
fa: ویرایش

en: ID
fa: شناسه

en: Yes
fa: بله

en: Actions
fa: عملیات ها

en: Advanced Custom Fields
fa: زمینه های دلخواه پیشرفته
